Strefa biznesu lokalnego

Właśnie tak działa II filar

Kwestie związane z emeryturami, szczególnie dla młodych osób nie są zbyt atrakcyjne, a też wydają się nazbyt odległe, aby się nimi w jakiś sposób interesować w dosyć zaawansowany. Niemniej jak pokazuje życie jednak opłaca się chociaż chwilę poświęcić na to, żeby poznać ten temat bliżej, i dowiedzieć się co to jest chociażby II filar.



Ten temat związany jest z tym,…

Ten temat związany jest z tym, że od pewnego czasu mamy możliwość decydowania o tym, co będzie działo się z częścią naszych pieniędzy wpłacanych na świadczenia emerytalne, wcześniej obywatele nie mieli takiej możliwości, ponieważ system był prosty – pieniądze się wpłacało, a potem po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymywało się świadczenia. Jednym słowem funkcjonował tylko jeden filar. A teraz są aż trzy filary, choć dziś powiemy o tym czym jest ten drugi. Jego istnienie oparte jest o inwestowanie części składek emerytalnych, oczywiście jest to mniejsza część, ale nawet i mniejsza część dobrze zainwestowana może dać dla nas naprawdę wysokie zyski. Niemniej warto też zdawać sobie sprawę z tego, że to my będziemy mieli wpływ na dokonanie wyboru funduszu emerytalnego, jaki będzie inwestował nasze pieniądze, jeśli w określonym czasie my sami nie dokonamy takiego wyboru to losowo będzie on nam nadany, i wcale nie jest powiedziane, że uda nam się trafić na ten wartościowy fundusz, bo możliwe, że przypadnie nam w drodze losowania jakiś mało doświadczony czy najmniej profesjonalny ze wszystkich, przez co na zyski nie będziemy mogli przez to za bardzo liczyć.


Praca dla Ciebie

    Odpowiedz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>