Strefa biznesu lokalnego

Auto na firmę.

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może odliczyć auto zakupione na firmę od podatku VAT. Sposób i wysokość odliczenia jest jednak uzależniona od tego, czy auto jest wykorzystywane tylko do celów firmowych, czy również prywatnych. Spróbujmy przybliżyć kiedy i w jakiej wysokości możemy odliczyć podatek.


samochód osobowy w firmie

Foto: pixabay.com

W sytuacji, gdy pojazd zakupiony na…

W sytuacji, gdy pojazd zakupiony na firmę nieprzekraczający 3, 5 tony jest użytkowany tylko do celów działalności gospodarczej możemy odliczyć 100% podatku VAT, natomiast w sytuacji, gdy samochód osobowy w firmie jest jednocześnie wykorzystywany do potrzeb prywatnych może zostać odliczony tylko w 50%. Jeżeli samochód został zgłoszony do urzędu skarbowego, jako środek trwały wykorzystywany tylko w firmie można odliczyć wszystkie koszty związane z jego użytkowaniem, a zatem zarówno jego zakup, kredyt, leasing, jak i wszystkie koszty eksploatacji łącznie z paliwem.

samochód osobowy w firmie

Foto: pixabay.com

W drugim wspomnianym przypadku nie ma możliwości odliczyć kosztów zużycia paliwa. Poza tym samochód wykazany w środkach trwałych jako majątek firmy pozwala w całości zaliczyć wydatki związane z samochodem do kosztów uzyskania przychodu. W sytuacji, gdy przedsiębiorca używa swojego prywatnego samochodu do celów służbowych, a nie jest on wykazany jako środek trwały, to wtedy może on rozliczyć tylko te koszty, które uzasadnione zostały w ewidencji przebiegu pojazdu.

Potocznie ewidencja ta nazywana jest kilometrówką, którą oblicza się na podstawie sumy przejechanych w miesiącu kilometrów pomnożonych przez określoną przepisami stawkę. Wyliczenie to stanowi limit możliwych do odliczenia kosztów.


Praca dla Ciebie

    Odpowiedz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>