Strefa biznesu lokalnego

Archiwizacja

Archiwizacja dokumentów jest procesem tworzenia, zabezpieczenia oraz klasyfikowania zbiorów dokumentów. Takie dokumenty muszą być zostać odpowiednio przygotowane i oznaczone, a następnie są one przechowywane przez jednostkę organizacyjną przez określony w latach czas, a po upływie tego czasu są one przekazywane do archiwum państwowego lub klasyfikowane jako nieaktualne a niepotrzebne materiały niearchiwalne są przekazywane do utylizacji.Archiwizacja dokumentów musi odbywać się przez…

Archiwizacja dokumentów musi odbywać się przez przeszkolone osoby, jeśli archiwizacji podlegają dokumenty tajne i ściśle tajne to koniecznie musi je archiwizować osoba posiadająca specjalne przeszkolenie i dokument potwierdzający dostęp do materiałów niejawnych.

Przed złożeniem dokumentów w archiwum klasyfikuje się je nadając im oznaczenia literowe. Pierwszą kategorią jest kategoria A do której należą materiały archiwalne posiadające wartość historyczną, które nie ulegają zniszczeniu i są przechowywane wieczyście. Następną kategorią jest kategoria B która jest kategorią archiwalną, dokumentacji niearchiwalnej, która po upływie oznaczonego czasu może ulec zniszczeniu.

Materiałami archiwalnymi są wszelkiego rodzaju akta i dokumenty korespondencyjne, techniczne, finansowe, statystyczne, fotograficzne, filmowe, kartograficzne, dźwiękowe etc. które mają znaczenie historyczne i kulturowe dla kraju, które nie podlegają zniszczeniu i są przechowywane wieczyście w archiwum państwowym. Wszystkie materiały muszą znajdować się w specjalnie opisanych i przygotowanych teczkach aktowych lub też pojemnikach, które ochraniają je przed zniszczeniem.


Praca dla Ciebie

    Odpowiedz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>