Strefa biznesu lokalnego

Zasady II filaru emerytalnego

Kiedy zapytamy starszych osób jakie mają emerytury, to rzadko kto powie nam, że jest zadowolony z wysokości swojej emerytury, i że kwota jaką otrzymuje jest dla niego w pełni wystarczająca. Jak wiemy starsze osoby w dużej mierze muszą przeznaczać pieniądze na lekarstwa, a co kiedy już nie starcza na codzienne wydatki.


fundusze inwestycyjne

Foto: pixabay.com

Nie jest to na pewno…

Nie jest to na pewno zbyt wesoła sytuacja i na pewno nikt by sobie takiego zakończenia starości nie życzył. Leki kosztują niemało, a emerytury wcale nie są wysokie. Poza tym wiele osób w ogóle nie dostało przydziału na emeryturę i nie ma żadnego zabezpieczenia swojej przyszłości. Czy my chcemy uniknąć takiego losu. Jeśli tak, możemy zrobić to w prosty sposób, musimy wpierw zainteresować się tematyką emerytalną, musimy dowiedzieć się czym jest chociażby to jaka jest emerytura w II filarze i jakie są zasady rozliczania składek w tym filarze.

Ma ona stosunkowo duży wpływ na to, jaką emeryturę dostaniemy w przyszłości, ponieważ do II filaru zalicza się Otwarte Fundusze Emerytalne, które wybierają płatnicy składek ZUS, a z kolei te fundusze zajmują się inwestowanie składek od płatników w pewniej wysokości, jakie otrzymywane są z I filara.

Poprzez to, że my, płatnicy mamy wpływ na wybór danego Otwartego Funduszu Emerytalnego, to tym samym wreszcie, po wielu latach zaczęliśmy mieć wpływ na to, co dzieje się z naszymi pieniędzmi, jakie przez wiele lat odlicza się od naszych zarobków i przekazuje do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ramach ich gromadzenia.


Praca dla Ciebie

    Odpowiedz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>