Strefa biznesu lokalnego

Podatek od towarów i usług

Podatek od wartości dodanej, który jest potoczny nazywany podatkiem VAT jest swego rodzaju pośrednim. W całości został nim obarczony ostateczny konsument. Rozliczenie jego polega przede wszystkim na obliczeniu podatku należnego od czynności w pełni opodatkowanej.A także na odliczeniu tego, który…

A także na odliczeniu tego, który jest po prostu zawarty w cenie towarów i usług. Szczególnie tych, które są nabywane przez przedsiębiorcę i związane z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej. Dla przedsiębiorców podatek VAT jest praktycznie zupełnie obojętny. A to wszystko dzięki mechanizmowi jego odliczania. Konieczność dostosowywania krajów przepisów do tych unijnych a także aktualna sytuacja gospodarcza kraju spowodowała, że jest to podatek, którego normy bardzo często się po prostu zmieniają.

Podatek VAT jest przede wszystkim takim, który został wprowadzony już jakiś czas temu bo 8 stycznia 1993 roku. Razem z ustawą o podatku od towarów i usług oraz akcyzowym. Wraz z samym przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej kwestię VAT w pełni reguluje też ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Trzeba o tym koniecznie pamiętać. Już właśnie na początku 2011 roku, do końca 2013 miały obowiązywać w naszym kraju podwyższone stawki VAT.

Tak się oczywiście nie stało, stawki podatkowe podwyższone nie weszły w życie w tym właśnie okresie. A to dlatego, że obowiązuje one znacznie dłużej, bo do 31 grudnia 2016 roku. Podwyższone stawki to jest 23%, 8%, 7%, 4%.


Praca dla Ciebie

    Odpowiedz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>