Strefa biznesu lokalnego

Twój pierwszy fundusz emerytalny

Wcześniej czy później na każdego z nas przychodzi czas, że rozpoczynamy swoją pierwszą w życiu pracę. Jak jednak wiadomo w naszym kraju bardzo często pracuje się bez umowy, czyli zupełnie na czarno. Na pewno więc nie można tego uznać jako pierwszej pracy w życiu, takiej z prawdziwego zdarzenia.Kiedy jednak rozpoczynamy pierwszą w życiu pracę…

Kiedy jednak rozpoczynamy pierwszą w życiu pracę na umowę to z pewnością musimy wybrać dla siebie fundusz emerytalny. Jest to obowiązek każdego z nas. Dziś bowiem system emerytalny oparty jest o trzy główne filary, gdzie korzystanie z pierwszych dwóch jest obowiązkowe dla każdego. Do ZUS-u, czyli pierwszego filaru należy każdy. Drugi filar to jednak Otwarty Fundusz Emerytalny i tutaj już mamy możliwość wyboru.

Pierwszy fundusz emerytalny musimy wybrać jak najszybciej po rozpoczęciu pracy. Jeśli bowiem tego nie zrobimy to fundusz zostanie nam przydzielony w drodze losowania, które odbywa się aż dwa razy do roku, w jego pierwszej oraz trzeciej kwarcie. Zanim wybierzemy OFE dla siebie to powinniśmy bardzo dobrze przemyśleć swoja decyzję. Warto dokładnie przejrzeć zestawienie wszystkich najbardziej popularnych funduszy.

Galeria

fundusz inwestycyjny

Foto: pixabay.com

fundusz inwestycyjny

Foto: pixabay.com

Dzięki temu możemy zobaczyć jak rozkładają się zyski inwestycyjny tych instytucji na przestrzeni nawet kilku lat. To najlepszy wyznacznik, którym trzeba się kierować podczas wyboru funduszu dla siebie. Nie ma co zwlekać i dać się wylosować przez nasze państwo. Jeśli do tego dojdzie i zostanie nam wybrany niezbyt ciekawy fundusz to zmiany można dokonać dopiero po dwóch latach korzystania z niego.


Praca dla Ciebie

    Odpowiedz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>